ALFRED WAHLBERG, olja på duk, signerad
Månskenslandskap med fiskare. 65 x 96.
Repor. Ytsmuts. Krackeleringar.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 446, "Internationella höstauktionen", 4-7 november 1986, kat nr 239 (under titeln "Ljustring i månsken", avbildad i katalogen, plansch 239, sid 75).