Fanerad med valnöt. Tre lådor i sarg. Fyra dörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 165. Djup 55. Höjd 113 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Torrsprickor. Fläckar. Skiva med skada i bakkant. Nyckel saknas till lådor samt sidodörrar. Ett draghandtag saknas.