ANNA RIWKIN, 5 st, gelatinsilverfotografi, signerade.
Uppfodrade på hårt papper. Motiv av vardagliga scener ur konstnärens resa i Lappland. Samtliga med bildstorlek ca 39,5 x 29,5 cm.
Ej ramade. Slitage, med repor och märken/enstaka veck. Fläckar och missfärgning. Mindre hål vid hörn (efter tidigare montering).
I Moderna Museets samling återfinns liknande motiv som i katalogposten.