SOFFBORD, Greta Magnusson Grossman Studio, Sverige 1930-tal.

Kryssformat underrede, blästrad skiva av råglas, diameter 91, höjd 51 cm.

Bruksslitage. Kantnagg på glasskivan.

Literature

Evan Snyderman & Karin Åberg Waern (red), "Greta Magnusson Grossman - A car and Some Shorts - One Architect's Journey from Sweden to Southern California" Arkitekturmuseet, Stockholm 2009, Architecture and Interiors, modellen avbildad pl B.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed