Nedfällbar klaff med ett bakomliggande skåp och lådor. Sidorna flankeras av kolonner med bronsbeslag. Nyckelskyltar och draghandtag i pressad mässingsplåt. Bredd 122 cm, djup 52 cm, höjd 139 cm. Nyckel finns.
Slitage, stötmärken, fanerskador, skador på nyckelskyltarna. Tröga lås. Senare lådbotten. Dekorlist medföljer separat.