Blåvit dekor, så kalalde "Lökmönstret". Sex tallrikar, diameter 22 cm - 24 cm. Terrin, längd 33 cm, höjd ca 17 cm.
Bruksslitage. Glasyrdefekter. Fyra tallrikar med nagg. Terrinen med en spricka och lagning.