Svängd rygg. Fast stoppade djuphäftade ryggbrickor. Lösa plymåer i sits. Dekor av pärlspik. Mörkgrå tygklädsel. Höjd 73 cm.
Bruksslitage. Repor och skav på benen. Ena fåtöljen med reva/hål på klädseln. Senare klädsel.