Fodral i betsad alm och svartlackerat trä. Delvis förgylld dekor. Knoppar i ben respektive trä. Emaljerad urtavla märkt Carl Sommarin Christianstad (född 1810, död 1875). Höjd ca 55 cm.
Renoverad och kompletterad. Möjligen senare urverk. Urtavlan med krackeleringar och gulnad. En knopp sannolikt senare. Slitage. Ej funktionstestad.