Flakong med separat underdel formad som skål. Silverpropp. H 14. Tesil med ställ. Vinprovarskål med infattat minnesmynt över Gustav Vasa befrielseverk 1921. L 9,5-13.
Slitage, smärre bucklor. Monogramgravyr på flakongen.