Oktagonala tallrikar, avlånga stekfat i två storlekar med snedställda hörn, underglasyrblå dekor resp figurscen i famille rose, diam 22, faten, längd 24,5-33 cm.
Slitage, enstaka nagg, fyra tallrikar samt det större stekfatet med påmålade lagningar.