SALONGSGRUPP, 6 delar, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Bronserade och förgyllda. Dekor av bl a pärlstav, kannelerade ben med fleuroner och krönande blomsterdekor. Soffa, längd 170 cm, fåtöljer, ett par, samt bankett med textilklädda sitsar. Bord med stenskiva, diameter 74 cm, höjd 72 cm.

Bruksslitage. Färgbortfall. Fläckar. Mindre avslag samt skiva med nagg. Senare bronsering och klädsel.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed