Förgylld och bronserad, innermått 26 x 33, yttermått 40 x 47 cm. Enklare oljemålning på duk från sekelskiftet 1900 medföljer liksom bakstycke av trä.
Slitage, sprickor, fläckar, ställvis bortfallen förgyllning.