Oval form med uppsvängda handtag, medaljongdekor, fot med gallerkant och kulfötter. Välvt lock med kotteknopp. Höjd 19 cm. Strösked medföljer.
Slitage, sneda handtag, bucklor, lagningar. Locket med dålig passform.