SERVISDELAR, ca 37 delar, porslin, "Måsen", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets fjärde kvartal.
6 mattallrikar, diameter 24 cm
6 förrättstallrikar, diameter 22 cm
6 assietter, diameter 18 cm
6 djupa tallrikar, diameter 22 cm
En kvadratisk karott, längd 22 cm.
En såsbåt, längd ca 24 cm.
6 tekoppar på fat, höjd 7 cm
6 kaffekoppar på fat, höjd 6,5 cm
En serveringstallrik längd 34 cm
tekanna, höjd med lock 18 cm
mjölkkanna, höjd 9,5 cm
sockerskål med lock, höjd 11 cm.
Smärre bruksslitage.