Vitlackerad. Klaff med bakomliggande lådor. Utdragslådor. Svängda ben. Längd ca 80, djup ca 45, höjd ca 100 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötmärken. Färgbortfall. Mindre trögt lås i klaff.