Bevingad kvinna. Mindre delar av annan skulptur medföljer. Höjd ca 35 cm (exklusive lös träsockel). Senare träsockel medföljer.
Slitage, repor och stötskador med materialbortfall. Renoverad och kompletterad, med bland annat lagningar och senare delar. En lös arm medföljer skulpturen.
Har tillhört Professor Agne Beijers samling (1888-1975) . Den köptes in från Italien 1934, då i samråd med professor Axel Boëthius.