Låda i sargen. Svängda ben. Beslag och dekor i mässing. Inläggningar av mässing mot sköldpaddsimitation. Låda i sarg. Längd 130 cm. Bredd 80 cm. Höjd 75 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage.Skador och lagningar. Märken och repor. Ställvis hårt slitage. Färgbortfall.