SKULPTUR, patinerad brons, efter Marius Jean Antoine Mercie, bär signatur, 1900-tal.
"Gloria Victus". Allegori över Hoppet som bär den döende franska hjälten. Patinerad brons. På fot av svart sten. Höjd 70 cm.
Slitage.