Krom och lackerad metall. Märkt Midgard D.R.G.M.D.R.P. Ausl. Pat. Industriwerk Auma, Tyskland (formgiven 1923-25). Längd ca 130 cm.
Hårt slitage. Repor, Smuts. Ej funktionstestad.