Förgylld koppar med rik figurativ dekor och dekor av blad. Krönande figur i rustning med häst. Insats (lining) i silver, stämplad. Höjd 32cm.
Slitage. Bucklig/intryckt fot. Bortsliten förgyllning på vissa ställen. Märken.