EINAR JOLIN, mapp, 10 st färglitografier, signerad och numrerade 339/360, AH Grafik AB Stockholm.
1. Stilleben med japansk docka, 2. Slädåkning, 3. Kastellholmen, 4. Riddarholmen, 5. Hjorthagen, Mariefred, 6. Drottningholms Slott, 7. Skridskobanan Kungsträdgården, 8. Skeppsbron, 9. Utsikt mot Gamla Stan, 10. Stilleben med Flamingo. Bladstorlek ca 76 x 55 cm.
Mindre kantslitage. Hörn med fuktfläck.