Bemålat och delvis förgyllt ramverk. Oval ryggbricka. Sits med plymå, stoppad rygg samt delvis stoppade armlän. Kannelerade ben. Sitthöjd ca 44 cm.
Slitage. Brott vid ryggbrickan. Kompletterad. Lagad. Repor, sprickor, färgbortfall.