BORDSPENDYL, Brunfaut, Frankrike, 1800-tal.

Nyrenässansstil, bronserad metall och alabaster. Krönande figur av yngling med blomsterkorg samt dekor av voluter och girlanger. Höjd 36 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Bruksslitage. Slitage på bronsering. Glaskupa till urtavla saknas samt urtavlan med synlig lagning. Alabastern med spricka. Kompletterad.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.