PRAKTURNA, majolika, "Ivory", Rörstrand, omkring år 1900.
Delvis förgylld reliefdekor av bevingade figurer, lejonmaskaroner och stiliserade växter. Hänklar i form av faun-huvuden och lejontassar. Lock krönt av pinjekotte. Höjd ca 60 cm.
Sedvanligt ytlistage. Krackeleringar och smärre missfärgningar.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.