Titeln i svart och rött, samtida helband av skinn med beslag av mässing för bokspännen. Upphöjda ryggbind. 19 x 24 cm.
Ställvis hårt slitage, lagningar, hörnskador, bokspännen avslitna och saknas, några sidor saknas, ej fullständigt genomgången genomgången.