SPEGEL OCH KONSOLBORD, empirestil, Claes Hultberg, Stockholm, 1900-tal.

Mahognyfanerad med förgylld och bronserade detaljer. Spegel med tympanonkrön och dekor av lejontassar och egyptiserande byster. Mått 254 x 92 cm. Konsolbord med stenskiva. Dekor av flankerande gripar. Längd 100, bredd 37, höjd 40 cm. Stämpelmärkt spegel.

Bruksslitage. Mindre märken, fläckar, enstaka repor och visst färgbortfall. Lagningar. Skiva med nagg.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed