DRYCKESKÄRL, "läsförhörskåsa", Kalevala Koru 1900-talets mitt.

Enligt modell av lösförhörskåsa från Rusko, som finns på Finlands Nationalmuseum. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 51 cm, bredd 30 cm, diameter 14 cm.

Slitage, fläckar, skador.

More information
Auction closed
150 EUR
The auction is closed.