Bronserade samt förgyllda. Pärlstavsdekor. Krönande bandrosett. Femformade ljusarmar. Bredd 35, höjd 62 cm.
Ytslitage, sprickor, lagningar, färgbortfall, senare ytbehandling. Glas med mindre folieringsskador. Fästet till ena ljusarmen sitter löst. Borrade hål i ljusarmarna.