Även bla Slotte og Herregaarde i barock og rokoko, av Christian Elling, Köpenhamn 1928, Riddarhusets byggnadshstoria resp konstsamlingar, av Gunnar Mascoll Silfverstolpe, Stockholm 1926, Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer, av Sigurd Wallin, Stockholm 1947. Olika typer av bokband, mest pappersband. 21 x 25 - 35 x 31 cm.
Slitage, smärre skador på bokbanden, ej genomgångna.