Svängd form. Överdel med dörrpar, interiört hyll- och lådinredning. Underdel med fyra lådor. Intarisiadekor av rombmönster. Längd 111, bredd 35, höjd ca 210 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Bruksslitage. Sprickor, bl a påtagliga intarsiasprickor i dörrparet. Skador och bortfall av intarsia.
Släkten Sparre.