Fäste av järn, sk Helvigfäste. kavel i svärtat trä. Eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Balja i järn med , märkt Zetterberg. Denna med med två koppelringar. Längd ca 106, varav klingan ca 89 cm.
Slitage, repor och märken med mindre stötskador. Smuts och missfärgning.