SEKRETÄR, rokoko, Sverige 1700-talets tredje kvartal.
Fanerad i mahogny och valnöt. Skrivinredning bakom nedfällbar klaff. Filtklädd klaffskiva. Låda nedtill. Svängda ben. Beslag i bronserad mässing. Höjd 108, längd 101, bredd 45 cm. Nyckel finns.
Omarbetad och kompletterad. Renoverad av möbelkonservator 2001. Lagningar. Sprickor. Nedersta lådan låst.