I form av päron. Dekor av bladverk samt bård av små pärlor. Vitemaljerad urtavla med svarta siffror. Längd 4 cm.
Ej funktionstestad. Emaljskador. Repor. Skadad upphängning. Dosa går ej att öppna. Urtavla med sprickor. Nyckel saknas.