Dekor i underglasyrblå. Smörterrinens fat längd 19,5 cm. Kanna höjd 14 cm.
Bruksslitage. Nagg, glasytspricka och glasyrbortfall. Lagning. Tillverkningsdefekter i form av bla bränningssprickor. Lock med något lös passform.