Förgylld metall. Dekor av figur och blomster. Fodralet märkt "PH Mourey". Infällda porslinsplaketter med dekor föreställande blommor. Emaljerad urtavla med romerska siffror. I glaskupa med trä sockel. Höjd ca 42 cm med sockel och glaskupa. Nyckel finns. Pendel finns.
Slitage, ställvis förlust av förgyllning. Fläckar. Ej funktiontestad.