KAMERA, Rolleiflex, nr 301793, Franke & Heidecke, Braunschweig, Tyskland, 1930-tal.
Med Tessar 1:3,8 f=7,5 cm Carl Zeiss Jena Nr 1446164 samt Heidoscop-Anastigmat 1:3,1 f=7,5 cm. No 300037.
Bruksslitage. Märken och repor. Mindre skador på kamerahuset. Färgbortfall. Ej funktionstestad.