HIRSCHFÄNGER, ett par. Tyskland, 1800-talets slut.
Fäste i mässing med dekor av örnhuvud. Eneggad klinga med dekor av jaktmotiv och flat rygg. Balja i svärtat skinn med dekor av ekollon. Längd ca 46, varav klingan ca 41 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre missfärgning.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.