Dekor i sgrafitto-teknik av stiliserade växter i blått och grönt mot ljusblå fond. Signerad "Gustavsberg 1910 J. Ekberg". Höjd 56 cm.
Briksslitage, krackeleringar och mindre missfärgningar. Lagningar, möjligen från tillverkningen.