KAMERA, M1, tillverkad för den tyska armén, Nr. 980487. Wetzalar, Tyskland, 1960.
Grönt kamerahus. Fodral i grönt läder. Objektiv Ernst Leitz GmbH Wetzlar Ernst f=5 cm 1:3,5 Nr 1334866. Längd 13,5 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Ej funktionstestad.