COLIN PEARSON, objekt/vas, signerad.
Glaserad i turkost. Höjd 22 cm.
Obetydligt slitage.
Inköpt på Galleri Granberger, Oxelgården, Förslöv 1997.
Colin Pearsons arbeten är representerade i både betydande privatsamlingar och museer. Han har erhållit viktiga nationella och internationella utmärkelser. Medlem av Académie Internationale de la Céramique, Genève.