Dekor av dansande kvinna. Baksida med gravyr "Folkskolläraren Johan Blomberg För Svensk Rekordflygning 209 km i dubbelsitsaren "Kranich" Norrköping-Växjö Onsdagen den 30 juni 1943". Höjd 14,5 cm.
Ställvis slitage och repor. Gravyr.