9 mattallrikar, 20 (11+9) djupa tallrikar i två storlekar, 10 entrétallrikar, 14 (9+5) assietter i två storlekar, 6 uppläggningsfat, 4 skålar, såsskål, 11 äggkoppar, 5 smörskålar, såskanna, 2 tillbringare, värmeunderlägg, 4 tekoppar med fat, mjölkkanna samt sockerskål. Olika tillverkningsår. Mattallrikarnas diamater ca 24 cm.
Bruksslitage. Några med mindre nagg och missfärgningar. Ytskikt med slitage.