CARL ANDREAS DAHLSTRÖM, olja på duk, signerad och otydligt daterad.
"Bondqvarteret. Ett par svin rota i en sofvande bondes matsäcksskrin, medan egaren hvilar ut i ett skjul". 24,5 x 33 cm.
Omfattande krackelyrer. Dukskador, färgbortfall, lagningar, retuscher.