Målat trä med bronserade detaljer. Randig klädsel. Genombrutna ryggbrickor med s k nollor samt kryss. Kannelerade ben.
Bruksslitage. Renoverade och kompletterade, senare målning och klädsel. Krackelyrer och färgbortfall. Fläckar. Sprickor samt ett ben med större skada. Märken efter skadedjur.