Varierande utföranden och tillverkare, bl a White, Wellingboro Cooke's Ltd, Arnold & co Lincoln Ltd, Klass II Pilsner Kristinehamns bryggeriaktiebolag, H. D. Rawlings Nassau street, The Sheerness & District Mineral Water L.V. Home Brewed Ginger Beer, Best Brewed Beer. Boken 'International Bottle Collector's Guide' medföljer. Längd 18-23 cm.
Slitage. Nagg.