RICHARD BERGH, olja på pannå, signerad.
'Landskap med gul husgavel'. Tillsammans med katalog. Pannå storlek 23 x 17 cm.
Bruksslitage. Flackar.
Minnesutställning i kunglig akademien för de fria konsterna, Stockholm februari 1949.