VAS, Gerda Strömberg, Eda glasbruk, 1933.
Gråtonad glasmassa. Fasettslipad fot och slipad dekor av stiliserade moln. Signerad Eda 33. Höjd 19 cm.
Smärre repor. Slitage och obet fotnagg.
Ovanligt föremål av Gerda Strömberg för Eda glasbruk i Värmland. Förefaller inte omnämnt i litteraturen.