Bemålad och förgylld, rektangulär skiva av sten, fronten med tre lådor, skulpterad dekor av lagerstav och festonger, längd 135, bredd 52, höjd 95 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skivan med kantnagg och liten lagning, dekorskador.