Fanerat i björk. Överdel och underdel med pardörrar och hyllinredning bakom. Överdelens dörrpar med indelning i rutmönster. Löst monterat krön med växtliknande stiliserad dekor. Höjd 238, längd 108, bredd 64 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, fanerskador och smärre kompletteringar. Invändigt senare bemålat.