KARMSTOLAR, ett par, sannolikt Lindome, omkring år 1800.

Målade stommar med genombrutna ryggbrickor. Skuren dekor av löpande hund och fleuroner. Kannelerade och bladhölstrade ben fram. Lösa stoppade och klädda sitsar.

Slitage, några skador, sprickor, lagningar och färgbortfall. Renoverade och kompletterade. Mindre spår av skadedjur.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed